Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość weryfikacyjną.
E-Sklep Holiday online Pogoda Live Holiday Park & Resort

Połączenie biznesu i wypoczynku – trend bleisure!

 Work-life balance, czyli równowaga między pracą a życiem prywatnym, właśnie zyskuje zupełnie nowe oblicze. Trend bleisure, czyli wyjazdy służbowe połączone z prywatnymi wakacjami, to idealne rozwiązanie i dla pracowników, i dla pracodawców, którzy zyskują oddany personel. Chcesz dowiedzieć się więcej o wyjazdach w duchu workation? Zerknij do naszego wpisu i zainspiruj się pomysłami na tego typu wypoczynek połączony z pracą. 

Trend bleisure – co to takiego i na czym dokładnie polega? Sprawdź! 

Istotę trendu bleisure najlepiej oddaje sama jego nazwa. To neologizm, który powstał z połączenia dwóch anglojęzycznych słów: business (oczywiście biznes) oraz leisure, czyli odpoczynek. I dokładnie tym jest to zjawisko: to połączenie podróży służbowych i relaksu w prywatnym wymiarze. Inne nazwy, które służą do jego opisania, stają się w ostatnim czasie równie popularne. To między innymi “workation”, czyli połączenie terminów “work” (praca) oraz “vacation” (czyli wakacje). Chociaż pojęcie “trend bleisure” przede wszystkim odnosi się do wspomnianych wyjazdów typu delegacje, może też opisywać wyjazdy prywatne, podczas których pracujemy zdalnie.  

Na czym w praktyce polega bleisure? W zależności od konkretnej formy wyjazdu, może to być na przykład: 

  • kilka dni intensywnego uczestnictwa w konferencjach i weekend spędzony wyłącznie na prywatnych przyjemnościach w okolicy wydarzenia; 
  • możliwość zabrania na delegację bliskich i spędzenia z nimi wieczorów; 
  • połączenie ważnych spotkań w ciągu dnia i zwiedzania okolicy czy korzystania z rozrywkowej infrastruktury popołudniami (baseny, spa, masaże).  

Chyba nikogo, a zwłaszcza przedstawicieli pokolenia millenialsów oraz przedsiębiorców, którzy ich zatrudniają, nie dziwią tego typu rozwiązania. Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że tylko idealny balans
między życiem prywatnym a pracą zapewnia maksymalną efektywność.  

Nowy wymiar podróży biznesowych – jakie korzyści wynikają z bleisure? 

Zastanawiasz się, jaki jest sens łączenia wyjazdów służbowych z przyjemnościami? To na pewno spory benefit dla doświadczonych i lojalnych pracowników, których na rynku pracy coraz trudniej pozyskać i utrzymać na stanowisku. Dzięki możliwości uprzyjemnienia sobie kilkudniowych wyjazdów służbowych w taki sposób, chętniej wyjeżdżają oni na delegacje czy podejmują się realizacji dodatkowych zadań (jak, chociażby wystąpienia na branżowych kongresach). 

Dzięki wyjazdom w duchu bleisure kluczowi pracownicy czują się wypoczęci i zrelaksowani, dzięki czemu rzadziej decydują się na urlopy na żądanie, a nawet zdrowotne – w przypadku problemów będących skutkiem długotrwałego stresu i zmęczenia. Zazwyczaj też pracownicy korzystający z delegacji “workation”
chętniej skracają swoje wakacyjne urlopy. 

Plusów trendu bleisure dla samego pracownika można mnożyć bez końca. To przede wszystkim możliwość osiągnięcia idealnej równowagi między życiem prywatnym i zawodowym czy poznania nowych ludzi i miejsc. Nie bez znaczenia pozostaje oszczędność pieniędzy – w większości przypadków pracownik
dopłaca ewentualnie za dodatkową noc w hotelu czy prywatne podróże po okolicy. 

Jakie wyzwania niosą ze sobą wyjazdy w duchu workation? 

Czy wyjazdy w duchu bleisure mają jakieś minusy? W pierwszym zetknięciu z tym zjawiskiem można dojść do wniosku, że tego typu połączenie nigdy nie przyniesie ani zadowalających biznesowych rezultatów, ani
nie będzie do końca wypoczynkiem. Oczywiście może tak się stać, ale tylko wówczas, gdy wyjazd nie będzie odpowiednio zaplanowany, a podejście do niego – prawidłowe.  

Grunt to ustalić sobie priorytety, zwłaszcza związane z pracą, jasno określone cele, takie jak pozyskanie kontrahenta, wystąpienie na konferencji itd. Absolutnie nie można doprowadzić do rozmycia granicy między sferą służbową a prywatną – z odpoczynku można korzystać tylko po wykonaniu najważniejszych
danego dnia obowiązków.  

To wyzwanie, które spoczywa przede wszystkim na pracowniku, a co z pracodawcą? W jego przypadku najtrudniejsza będzie przede wszystkim weryfikacja rezultatów samej pracy, ale też umiejętność pogodzenia się z tym, że w ramach opłacanej przez firmę delegacji pracownik korzysta z czasu wolnego, będąc niejako “poza zasięgiem” swoich zwierzchników. Koniecznie należy też ustalić kwestie finansowe – jakie opłaty leżą po stronie zakładu pracy, a za co musi zapłacić sam pracownik. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając nocleg w duchu bleisure?  

Jeśli chodzi o sam wybór miejsca na wyjazdy typu workation, będzie on w dużej mierze uzależniony od celu wyjazdu. Warto jednak poszukać w okolicy takiego noclegu, który zapewni maksymalny komfort i bezpieczeństwo – nawet jeśli wymaga dojazdu na miejsce targów, konferencji czy spotkań.

Sam charakter obiektu może sprzyjać postrzeganiu podróży służbowej przez pryzmat wakacyjnego
relaksu. Nudne i przewidywalne wnętrza hoteli, zwłaszcza tych pozbawionych
indywidualnego sznytu, szybko nam się opatrzą – nawet jeśli mogą się poszczycić
najwyższą jakością obsługi.  

Jeśli wyjeżdżasz z rodziną, a zwłaszcza z dziećmi, zadbaj o to, żeby nie nudziły się, podczas gdy Ty będziesz się zajmował obowiązkami. Podobnie, jeśli delegujesz swojego pracownika wraz z jego bliskimi – upewnij się, że na miejscu najmłodsi mogą aktywnie i bezpiecznie spędzić czas. 

Znakomitym przykładem idealnego noclegu w klimacie bleisure są apartamenty Holiday Park & Resort – jedyne w swoim rodzaju, niezwykle wygodne, a przede wszystkim stylowe. Nie tylko lokalizacja, ale też architektura czy wystrój wnętrz sprawiają, że nawet w delegacji można poczuć się jak na przyjemnym urlopie.  

Warto mieć na uwadze, chociażby apartamenty w Mielnie z niezwykłymi domkami, w których czas może spędzać Twoja rodzina, podczas gdy Ty (lub Twoi pracownicy) ciężko pracujecie na porannym spotkaniu firmy. Wyjeżdżając w celach służbowych nad morze, warto też wziąć pod uwagę oferowane przez Holiday Park & Resort domki i apartamenty w Pobierowie czy domki rodzinne i apartamenty w Kołobrzegu. Dla tych, którzy z kolei wyjeżdżają na Dolny Śląsk, polecamy obiekty w jeleniogórskim uzdrowisku Cieplice Zdrój.  

Każda z tych propozycji nie tylko kusi komfortem, ale też ciekawą infrastrukturą oraz otoczeniem, w którym nie sposób się nudzić. Do zalet obiektów Holiday Park & Resort należy bliskość morza lub Karkonoszy, ale też animacje na miejscu, możliwość wypożyczenia rowerów, baseny, animacje dla dzieci, salony gier, sale zabaw dla dzieci, a także kawiarnie czy bistro. Nie ma więc znaczenia, czy jedziesz nad Bałtyk, żeby negocjować ważny kontrakt, czy musisz pracować zdalnie przez cały sezon, a marzysz o chwili wytchnienia – w każdym przypadku domki rodzinne czy apartamenty Holiday Park & Resort, idealnie wpisujące się w trend bleisure, będą doskonałym wyborem. 

Jak można zatem podsumować nasz wpis?
Wyjazdy służbowe połączone z rozrywką i możliwością przyjemnego spędzenia czasu prywatnego to ważny i silny trend w biznesie. Podróże w duchu bleisure, które łączą zawodowe obowiązki z szeroko pojętą
labą, sprawiają, że pracownicy chętniej angażują się w różnego rodzaju podróże, konferencje, ważne spotkania poza miejscem zamieszkania. Długofalowo takie podejście sprawia, że pracownicy są bardziej lojalni i mniej chętni do zmiany miejsca pracy. Benefity tego typu naprawdę procentują!

Zobacz także

Domki nad morzem Domki nad morzem Domki nad morzem Domki nad morzem Domki nad morzem Domki nad morzem