Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość weryfikacyjną.
E-Sklep Holiday online Pogoda Live Holiday Park & Resort

Sporty wodne dla dzieci – jak aktywnie spędzić czas podczas pobytu nad Bałtykiem?

Wypoczynek nad morzem kojarzy się głównie z plażowaniem. Taka forma rekreacji może być jednak mało atrakcyjna dla kilkulatka, którego rozpiera energia.  Nie chcecie, by Wasza pociecha nudziła się jak mops? Przeczytajcie nasz poradnik i poznajcie najpopularniejsze sporty wodne dla dzieci, które można uprawiać nad Bałtykiem!

Sporty wodne nad Bałtykiem – dlaczego warto je uprawiać?

Aktywność fizyczna stanowi jeden z najważniejszych elementów zdrowego stylu życia. Pozwala  kształtować prawidłową postawę, sprzyja spalaniu zbędnych kilogramów, wspomaga funkcjonowanie układu kostno-mięśniowego oraz zapobiega wielu schorzeniom i dolegliwościom. Osoby aktywnie uprawiające sport doskonale wiedzą również, że odrobina ruchu na świeżym powietrzu korzystnie wpływa na poprawę samopoczucia. Właśnie z tych względów warto zachęcać swoją pociechę do aktywnego spędzania wolnego czasu. 

Bałtyk to doskonałe miejsce do uprawiania wielu sportów wodnych, które mogą sprawić dziecku mnóstwo frajdy. Zanim jednak zdecydujecie się na wybór konkretnej dyscypliny, pamiętajcie, by rodzaj aktywności fizycznej był dopasowany do wieku, możliwości i umiejętności kilkulatka. Nie zapomnijcie również o odpowiednich zabezpieczeniach. Nawet jeśli Wasz smyk doskonale pływa, powinien korzystać z kamizelki ratunkowej.

Jakie sporty wodne mogą uprawiać dzieci?

Aktywność w wodzie może sprawić Waszemu dziecku mnóstwo frajdy. Chcecie się o tym przekonać? Sprawdźcie, jakie sporty wodne można uprawiać nad Bałtykiem!

Pływanie

Pływanie to podstawowa umiejętność, niezbędna do uprawiania innych sportów wodnych nad Bałtykiem. Tego typu aktywność zapewni dziecku wiele korzyści zdrowotnych. Wśród nich warto wspomnieć chociażby o korygowaniu wad postawy, poprawie koordynacji ruchowej, czy zwiększeniu wydolności układu oddechowego. Naukę pływania najlepiej rozpocząć od regularnych wizyt na basenie i treningów pod okiem profesjonalnego instruktora. Smyki, które opanowały już tę umiejętność, mogą z kolei uczestniczyć w zajęciach szkółek pływackich działających nad Bałtykiem. W ich trakcie nauczą się, jak prawidłowo i bezpiecznie pływać w wodach morskich. 

Umiejętności pływackie można też w bezpiecznych warunkach doskonalić w basenach, zwłaszcza tych przeznaczonych dla dzieci. Takie można znaleźć w naszych ośrodkach, które posiadają odkryte baseny z podgrzewaną wodą o powierzchniach nawet 250 m2.

Nurkowanie

W większych ośrodkach miejskich zlokalizowanych nad morzem można skorzystać z programów nauki nurkowania przeznaczonych dla dzieci. Młodsze smyki, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą dyscypliną sportu, będą uczyły się nowych umiejętności, ćwicząc w specjalnych basenach. Nastolatkowie mogą z kolei uczestniczyć w kursach razem z dorosłymi. Wiele nadbałtyckich szkółek oferuje naukę nurkowania w wodach otwartych, takich jak przybrzeżne jeziora czy morza. 

Windsurfing

Domki Kołobrzeg to dobra lokalizacja dla tych, którzy chcą rozpocząć przygodę z windsurfingiem. Zarówno w mieście, jak i w pobliskim Dźwirzynie można znaleźć szkółki oferujące kursy żeglowania na desce. Pamiętajcie jednak, że kitesurfing oraz windsurfing to sporty wodne dla dzieci zaliczane do kategorii ekstremalnych. Smyk, który chce spróbować swoich sił w żeglowaniu na desce, powinien mieć dobrze opanowaną umiejętność pływania.

Kajakarstwo

Kajakarstwo to dyscyplina, która powoli zyskuje na popularności. Choć tradycyjnie ten sport kojarzy się głównie ze spływami po rzekach, to jednak coraz częściej charakterystyczne małe łódeczki można spotkać także nad Bałtykiem. Jeśli Wasza pociecha chce spróbować swoich sił w tej dyscyplinie sportu, pamiętajcie, by w korzystała ze specjalnie skonstruowanej łódki, która zachowuje stabilność podczas pływania po falach. Kajakarstwo, jak i inne sporty wodne nad Bałtykiem, warto uprawiać szczególnie późną wiosną i latem, gdy warunki panujące na akwenie są najlepsze. 

Żeglarstwo

Osoby, które na miejsce wakacyjnego wypoczynku wybrały apartamenty Ustronie Morskie, mogą z kolei skorzystać z oferty szkółek żeglarskich. Zajęcia skierowane są z reguły do nastolatków. Podczas kursu młodzi adepci będą uczestniczyć w warsztatach z nawigacji, nauczą się obsługi radia morskiego, a także manewrowania jachtem. Mniejsze dzieci wraz z rodzicami mogą z kolei skorzystać z rejsów wycieczkowych po wybrzeżu Bałtyku. 

Znasz już najlepsze sporty wodne dla dzieci!

Wypoczynek nad morzem nie musi ograniczać się jedynie do leżenia na plaży. Nad Bałtykiem można uprawiać wiele sportów wodnych, które nawet kilkulatkom sprawią mnóstwo frajdy. Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika wiecie już, jaki rodzaj aktywności wybrać. Jeśli natomiast nadal nie możecie się zdecydować, zapoznajcie się z innymi wpisami na naszym blogu. Znajdziecie tam mnóstwo praktycznych informacji na temat najciekawszych atrakcji, z których możecie skorzystać podczas pobytu nad Bałtykiem

 

Zobacz także

Domki nad morzem Domki nad morzem Domki nad morzem Domki nad morzem Domki nad morzem Domki nad morzem