Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość weryfikacyjną.
E-Sklep Holiday online Pogoda Live Holiday Park & Resort

Wakacyjny wyjazd z psem lub kotem. O czym musisz pamiętać przy jego planowaniu?

Wakacje są czasem relaksu i zabawy, a wiele osób nie wyobraża sobie przyjemnego odpoczynku bez ukochanego zwierzęcia u boku. Jeśli planujesz wakacyjny wyjazd i chcesz zabrać ze sobą psa lub kota, musisz pamiętać o kilku istotnych rzeczach: od odpowiednich przygotowań zdrowotnych, przez wybór dogodnego miejsca zakwaterowania, aż po uwzględnienie potrzeb swojego zwierzaka w planowaniu trasy. Zanim wyruszysz na podróż, zapoznaj się z naszym poradnikiem i upewnij się, że Twój wakacyjny wyjazd z ukochanym czworonogiem będzie bezpieczny i przyjemny dla was obojga.

Planowanie wyjazdu z psem lub kotem – krok po kroku

Wakacje to ten moment w roku, kiedy chcemy odpocząć, świetnie się bawić i spędzić czas w towarzystwie tych, których kochamy – rodziny, przyjaciół czy czworonożnych pupili. Wielu właścicieli zwierząt nie wyobraża sobie nawet tygodnia spędzonego bez swojego zwierzaka – choć można poprosić o pomoc bliskich bądź skorzystać z takich rozwiązań, jak hotele dla zwierząt, kilkudniowe rozstanie bywa stresujące dla obu stron, zarówno pupila, jak i jego właścicieli. Rozwiązanie? Zabrać zwierzaka ze sobą. 

Planowanie wyjazdu z psem lub kotem może być stresujące, ale wystarczy odpowiednio się do niego przygotować, by zapewnić bezpieczeństwo i komfort podróży zarówno sobie, jak i zwierzakowi. Przede wszystkim warto pamiętać, że każde zwierzę jest inne, więc należy dostosować kwestie związane z wyjazdem do jego indywidualnych potrzeb – może to być szczególnie trudne wówczas, gdy jest to Wasz pierwszy wyjazd. 

Przed podjęciem decyzji o wspólnej podróży należy też upewnić się, że będzie ona w ogóle możliwa. Inaczej jest w przypadku wycieczki własnym samochodem nad polskie morze, a inaczej – w przypadku wyjazdu za granicę. Ważne będzie odpowiednie przygotowanie pupila: wizyta u weterynarza, aktualizacja szczepień, zaopatrzenie się w niezbędne dokumenty, bilety, leki czy akcesoria. Jeśli boisz się organizacyjnego chaosu, przeczytaj cały nasz poradnik. Znajdziesz w nim odpowiedź na to, co krok po kroku robić, zanim zdecydujesz się na wyjazd kotem lub psem.

Wskazówka:

Zanim wybierzesz się we wspólną podróż z ukochanym zwierzakiem, upewnij się, że uczestnicy wycieczki, którzy nie mieszkają z Twoim pupilem (na przykład znajomi) nie są uczuleni na sierść i chcą spędzić urlop w towarzystwie czworonoga.

Przygotowanie zwierzęcia do podróży – wizyta u weterynarza i szczepienia

Nie tylko liczne obostrzenia związane z podróżą za granicą ze zwierzęciem wymagają od właściciela wizyty u weterynarza. Warto się do niego wybrać również wtedy, gdy planujecie spędzić lato w takim miejscu, jak domki w Kołobrzegu. Wyjazd dla każdego czworonoga jest stresem, warto więc upewnić się, że pupil jest zdrowy, a wszystkie zalecane szczepienia i badania są wykonane. Lekarz weterynarii może też przepisać zapas niezbędnych leków lub doradzić, co zrobić na wypadek pojawienia się problemów zdrowotnych, na przykład niestrawności. Lekarz może też zalecić specjalne środki uspokajające, jeśli zwierzę łatwo się stresuje i źle znosi zmianę miejsca pobytu.

Bezpieczeństwo i identyfikacja – obroża, smycz, mikrochip i inne rozwiązania

Warto pamiętać, że w nowym środowisku, zestresowany nowymi bodźcami zwierzak może się zachowywać inaczej niż w domu. Jeśli chcesz czuć się bezpiecznie podczas wakacji z czworonożnym pupilem, zadbaj o jego identyfikację – to kluczowe w przypadku zagubienia czy ucieczki zwierzęcia. Bezpieczeństwo zapewnią też takie rozwiązania, jak obroża i smycz lub specjalne szelki dla kotów. Pamiętaj, że w wielu sytuacjach niezbędne może być posiadanie kagańca – na przykład wtedy, gdy chcesz wejść do miejsc publicznych z większym psem lub wtedy, gdy podróżujesz pociągiem. Dobrym pomysłem jest też doczepienie do obroży tak zwanej adresatki, czyli zawieszki z numerem kontaktowym i adresem właściciela – na wypadek gdyby zwierzę się zgubiło. przezorny zawsze ubezpieczony!

Wybór noclegu przyjaznego zwierzętom – co warto sprawdzić i jak znaleźć odpowiednie miejsce?

Stres i nieporozumienia nie są czymś, z czym chcemy mierzyć się podczas urlopu. Właśnie dlatego, planując podróż z pupilem, warto zawczasu upewnić się, że obiekt, w którym planujemy się zatrzymać, akceptuje czworonożnych gości. Dodatkowo warto też sprawdzić, czy posiada ona ogrodzony teren, na którym zwierzę można swobodnie wyprowadzić. Może być też niezbędne przedstawienie aktualnych szczepień czy książeczka zdrowia. 

Aby znaleźć odpowiednie miejsce noclegowe, warto skorzystać z różnych źródeł informacji: przeglądać strony internetowe, zapoznać się z opiniami internautów czy skonsultować się z innymi właścicielami zwierząt, którzy mogą polecić konkretne miejsca. Bez względu na to, czy wolisz agroturystykę na spokojnej dolnośląskiej wsi, czy apartamenty w Mielnie, nie musisz się obawiać – coraz więcej miejsc, w tym również hoteli, restauracji i kawiarni, jest przyjaznych zwierzętom. Z pewnością znajdziesz obiekt idealny dla Waszych potrzeb.

W naszych obiektach z przyjemnością  akceptujemy wszystkich czworonożnych gości do 10 kg, a szczegółowe zasady ich pobytu znajdują się w odpowiednim regulaminie na stronie: https://holidaypark.pl/regulaminy

Transport zwierzęcia – samochodem, w pociągu, w samolocie. Jak zapewnić bezpieczeństwo i komfort?

Planujesz samochodową podróż ze zwierzęciem? Musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Pies powinien mieć zapewnione odpowiednie legowisko – najlepiej takie, w którym będzie się czuł bezpiecznie. Warto przed podróżą nieco go z nim oswoić, na przykład kilka dni wcześniej ustawiając legowisko w codziennej przestrzeni. Pies musi być zapięty pasem bezpieczeństwa, a dobrym pomysłem jest usadowienie na tylnym siedzeniu kogoś, komu pies ufa – w ten sposób można złagodzić jego stres związany z podróżą. Koty najlepiej przewozić samochodem w transporterze lub torbie transportowej – taka ograniczona przestrzeń, zwłaszcza znana sierściuchowi już wcześniej, złagodzi koci niepokój. Warto pamiętać, że koty są w większości domatorami i mogą źle znosić zmianę otoczenia.

Jeśli chodzi o podróż pociągiem, aktualne wytyczne znajdziesz na stronie przewoźnika. Co do zasady dla psa należy dokupić odpowiedni bilet, założyć mu kaganiec, a jego przewóz w przedziale – skonsultować z innymi pasażerami (mogą mieć alergię lub nie życzyć sobie podróżowania w towarzystwie zwierzęcia). Małe zwierzęta domowe, w tym koty i małe psy, należy przewozić pociągiem w zamkniętych transporterach. Zanim wsiądziesz z psem do pociągu, nie zapomnij sprawdzić, czy na aktualne szczepienia przeciw wściekliźnie.

A co z podróżą samolotem w towarzystwie psa czy kota? Linie lotnicze zezwalają na zabranie pupila na pokład, ale na określonych zasadach. Przede wszystkim przewóz zwierzęcia należy zgłosić przy rezerwacji biletu lub telefonicznie – do 24 godzin przed wylotem. Niezbędne jest uiszczenie dodatkowej opłaty, która uzależniona jest od wagi i rozmiaru pupila. Zarówno pies, jak i kot, muszą być przewożone w specjalnej klatce – na tyle obszernej, by zwierzę mogło swobodnie stać, obrócić się oraz położyć w naturalnej pozycji. Co ważne, w kabinie pasażerskiej może znajdować się jedynie taki zwierzak, które waga (wraz z klatką) nie przekroczy 8 kg. Większe zwierzęta muszą być umieszczone w specjalnej klatce w luku bagażowym. Warto mieć na uwadze, że liczba zwierząt przewożonych jednocześnie jednym samolotem jest ograniczona.

Zasady podróżowania z psem lub kotem – spacer, karmienie, odpoczynek

Podróżowanie z psem lub kotem wiąże się z koniecznością przestrzegania kilku ważnych zasad. O czym należy pamiętać? Przede wszystkim o regularnych przerwach na spacery, zwłaszcza w przypadku dłuższych podróży. Takie przystanki umożliwią zwierzęciu “rozprostowanie kości” i załatwienie swoich potrzeb fizjologicznych. Pamiętaj, żeby nie spuszczać zwierzęcia ze smyczy i nie zostawiać go w samochodzie z otwartymi drzwiami. Podczas postoju nie należy zostawiać pupila w samochodzie z zamkniętymi oknami, jeśli panuje upał.

Podczas podróży ważne jest również regularne karmienie zwierzęcia. Pamiętaj, aby dostosować porcje żywności do indywidualnych potrzeb i trybu podróży zwierzęcia. Warto zabrać ze sobą wystarczającą ilość karmy oraz miski na wodę i jedzenie, najlepiej takie, które będą mu się kojarzyć z domem. Jeśli zwierzę nie ma problemów z chorobą lokomocyjną, może dostać swoją normalną karmę. Najlepiej jednak zmniejszyć jej porcję i podać ją nie później niż dwie godziny przed wyjazdem – inaczej mogą pojawić się problemy z mdłościami. Jeśli czeka Was dłuższa podróż, warto zabrać dla psa lekkostrawne, mokre jedzenie, dedykowane zwierzętom z wrażliwym przewodem pokarmowym.

Niezbędne akcesoria dla podróżującego psa lub kota

Co zapakować do psiego lub kociego bagażu z myślą o udanym urlopie? Na pierwszym miejscu listy must have’ów znajduje się wspomniana już wcześniej transporterka czy torba transportowa, w której zwierzak będzie mógł podróżować w komfortowych warunkach.

 Kolejnym ważnym akcesorium jest smycz oraz obroża, które będą nie tylko służyć do prowadzenia zwierzęcia na spacerze, ale także zapewnią kontrolę i bezpieczeństwo podczas podróży różnymi środkami transportu. Upewnij się, że smycz lub obroża są odpowiednio wytrzymałe i dobrze dopasowane do rozmiaru zwierzęcia – to ważne zwłaszcza w przypadku kocich szelek, do których nasz ukochany domator może nie być przyzwyczajony.

 Przy sobie powinieneś mieć też zawsze miskę na wodę oraz jedzenie, a także specjalne biodegradowalne woreczki do usuwania odchodów. Warto także zaopatrzyć się w matę bądź koc, na którym zwierzak będzie mógł odpocząć i zrelaksować się – to zapewni mu komfort i poczucie bezpieczeństwa w nieznanych miejscach. Do bagażu warto też wrzucić specjalny bidon dla zwierzaka, zintegrowany z miseczką – to świetne udogodnienie podczas dłuższych spacerów.

 Pakując się na wakacyjny wyjazd, nie można pominąć także apteczki dla psa lub kota, zawierającej nie tylko leki przepisane przez lekarza weterynarii, które zwierzę przyjmuje na co dzień, ale też preparaty dezynfekcyjne i opatrunkowe, akcesoria do usuwania kleszczy czy sól fizjologiczną do przemywania oczu zwierzęcia.

 Każdy właściciel powinien również zadbać o to, by zabrać wszystko, bez czego zwierzę może czuć się nieswojo podczas podróży. Nie zapomnij o zapakowaniu ulubionych zabawek czy chociażby poduszki, którą pies uwielbia gryźć. Im więcej znanych mu zapachów i przedmiotów będzie go otaczało, tym bezpieczniej będzie się czuł podczas wyprawy.

Planowanie aktywności i atrakcji dla zwierzęcia podczas wakacyjnego wyjazdu

Planowanie aktywności i atrakcji dla zwierzęcia podczas wakacyjnego wyjazdu jest kluczowe, by zapewnić mu odpowiednią stymulację, rozrywkę i możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Przede wszystkim warto poszukać dogodnych miejsc do spacerów i rekreacji dla zwierzęcia – może być to pobliski park, las, plaża lub specjalnie wyznaczone miejsca, gdzie pies będzie mógł swobodnie pobiegać.

Jeśli planujesz podczas urlopu uprawiać sporty wodne czy oddawać się aktywnościom na świeżym powietrzu, upewnij się, że istnieje opcja zabrania ze sobą ze zwierzęcia. Może być świetnym kompanem nie tylko podczas joggingu, ale też na przykład… spływu kajakowego. Pamiętaj, że niektóre atrakcje turystyczne lub obiekty kulturowe mogą nie być przyjazne dla zwierząt. Przed planowaniem wizyt, sprawdź koniecznie, czy dana atrakcja akceptuje obecność zwierząt, czy wymaga posiadania smyczy i obroży lub spełnienia innych wymogów.

 Dla zwierzęcia ważne jest także zapewnienie odpowiedniego odpoczynku i czasu relaksu. W miarę możliwości, wybierz zakwaterowanie, które oferuje przyjazne zwierzętom miejsca do wypoczynku, takie jak ogród czy taras. Pamiętaj, że zmieniające się otoczenie i nowe doświadczenia mogą być stresujące dla zwierzęcia, więc zapewnij mu spokojne miejsce, gdzie będzie mógł się wycofać i odpocząć.

Krótko podsumowując: wakacyjny wyjazd z psem lub kotem może być niezapomnianym doświadczeniem, o ile odpowiednio się do niego przygotujesz. Jeśli będziesz pamiętał o wskazówkach, które opisaliśmy w tym poradniku, możesz cieszyć się udanym wakacyjnym wyjazdem w towarzystwie swojego ukochanego zwierzaka, a jemu zapewnić absolutną wygodę i bezpieczeństwo. Udanego wypoczynku podczas niezapomnianego wyjazdu, dokądkolwiek się udajecie tego lata!

Zobacz także

Domki nad morzem Domki nad morzem Domki nad morzem Domki nad morzem Domki nad morzem Domki nad morzem