Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość weryfikacyjną.
E-Sklep Holiday online Pogoda Live Holiday Park & Resort

Velo Baltica – trasa rowerowa pełna wrażeń: wszystko o długości, atrakcjach i noclegach

Planujecie urlop nad Bałtykiem? Wakacyjny wypoczynek nie musi ograniczać się jedynie do leżenia na plaży. Turyści odwiedzający rejon Pomorza Zachodniego mogą skorzystać także z innych atrakcji. Jedną z nich jest trasa rowerowa Velo Baltica licząca ok. 540 km. Przeczytajcie nasz poradnik i sprawdźcie, co takiego do zaoferowania ma ten malowniczy szlak rowerowy.

Czym jest Velo Baltica?

Velo Baltica to trasa rowerowa stanowiąca polską część międzynarodowego szlaku EuroVelo 10, która częściowo pokrywa się również z trasą EuroVelo 13, nazywaną przez kolarzy szlakiem Żelaznej Kurtyny. Ze względu na swój malowniczy charakter cieszy się dużą popularnością wśród cyklistów nie tylko z Polski, lecz również zagranicy. To jedna z najdłuższych tras rowerowych w Polsce. Rozpoczyna się w Świnoujściu i biegnie wzdłuż wybrzeża aż do Elbląga. Osoby, które zdecydują się przemierzyć liczący blisko 540 km szlak rowerowy, będą mogły zwiedzić po drodze takie nadmorskie kurorty, jak Kołobrzeg, Ustka, czy Trójmiasto.

Trasa rowerowa Velo Baltica – najważniejsze informacje

Szlak rowerowy Velo Baltica, ze względu na swoją długość, doskonale nadaje się na kilkudniową wyprawę. Doświadczeni cykliści z pewnością docenią możliwość podziwiania przepięknych widoków. A tych na trasie jest całkiem sporo – wystarczy tylko wspomnieć o urokliwych piaszczystych plażach, majestatycznych klifach, czy spokojnych kaszubskich wioskach. Trasa Velo Balitica to również doskonała opcja dla tych turystów, którzy lubią jednodniowe wycieczki rowerowe.

Przeważająca część szlaku pokryta jest nawierzchnią asfaltową oraz brukiem. Zdarzają się jednak odcinki szutrowe oraz typowo leśne. Z tych względów do przemierzania trasy najlepiej wybrać rower, który poradzi sobie na różnych nawierzchniach. Dużą zaletą Velo Baltica jest brak większych podjazdów i zjazdów. Jest to zatem trasa rowerowa, z której pokonaniem poradzą sobie mniej doświadczeni rowerzyści. Ponieważ szlak jest niemal w całości odseparowany od ruchu samochodowego, z Velo Baltica chętnie korzystają także rodziny z dziećmi.

Atrakcje turystyczne na trasie Velo Baltica

Rowerzyści, którzy przemierzanie trasy rozpoczynają od granicy polsko-niemieckiej, w pierwszej kolejności będą mieli okazję zwiedzić Międzyzdroje. Tu na uwagę zasługuje liczące ok. 400 m długości molo, Promenada Gwiazd, a także Bałtycki Park Miniatur. Na dalszym odcinku ścieżka rowerowa nad morzem okrąża Woliński Park Narodowy, prowadząc do Dziwnowa. Tu na turystów czeka m.in. aleja Gwiazd Sportu. Kierując się dalej na wschód, można podziwiać majestatyczne klify, na których znajdują się ruiny kościoła w Trzęsaczu.

Kolejnym przystankiem na trasie jest Kołobrzeg. Warto spędzić w nim dłuższą chwilę i zwiedzić latarnię morską oraz promenadę. Osoby, dla których punktem wypadowym na szlaku Velo Baltica są domki Mielno, mogą z kolei wybrać się na krótką wycieczkę nad niezwykle urokliwe jezioro Jamno. Stamtąd trasa rowerowa prowadzi do Darłowa i dalej malowniczą mierzeją usytuowaną pomiędzy Bałtykiem i Jeziorem Kopań. W Jarosławcu na turystów czeka Muzeum Bursztynu i jedna z największych sztucznych plaż w Europie. 

Jeśli zdecydujecie się kontynuować podróż, zarezerwujcie nieco czasu, by  zwiedzić Ustkę, a następnie Słowiński Park Narodowy. Tu na turystów czekają malownicze przymorskie jeziora, mgliste łąki i torfowiska, a także pas mierzei z ruchomymi wydmami. Na dalszym odcinku szlak rowerowy prowadzi na południe, w kierunku rezerwatu Bielawa. Warto jednak zboczyć z trasy i zwiedzić przylądek Rozewie oraz Władysławowo. Stamtąd można wyruszyć rowerem wzdłuż Bałtyku, na krótką wycieczkę przez Półwysep Helski.

Po powrocie na szlak Velo Baltica pozostaje jeszcze przejechać przez Puck oraz Trójmiasto. Tam rozpoczyna się jeden z najpiękniejszych odcinków trasy, prowadzący obok szerokich, dzikich plaż usytuowanych na terenie Mierzei Wiślanej. Ci, którzy dotrwali do tego etapu, powinni koniecznie zwiedzić Nowy Dwór Gdański oraz Elbląg.

Noclegi na trasie Velo Baltica

Velo Baltica to dość długa trasa, dlatego warto podzielić ją na kilkudniowe odcinki. Dla kolarzy, którzy wyruszą ze Świnoujścia, punktem docelowym pierwszego dnia wyprawy mogą być apartamenty Kołobrzeg. Ci, którzy wolą nieco mniejsze miejscowości, powinni z kolei wybrać apartamenty Ustronie Morskie. Kolejny postój warto zaplanować w Jarosławcu, Rowach lub Ustce. Tu na rowerzystów czekają zarówno domki, jak i przestronne pokoje hotelowe z widokiem na morze. Trzeci etap przemierzania trasy rowerowej Velo Baltica może kończyć się w Łebie. To dobre miejsce na nocleg, by zregenerować siły przed zwiedzaniem Mierzei Sarbskiej. Rowerzyści kontynuujący podróż mogą pomyśleć także o zarezerwowaniu pobytu w okolicach Trójmiasta.

Przygotowanie do wyjazdu – co warto wiedzieć?

Szlak rowerowy Velo Baltica to nowoczesna trasa, na której nie brakuje miejsc postojowych dla rowerzystów. Jeśli jednak planujecie przemierzać ją latem, pomyślcie o wcześniejszym zarezerwowaniu noclegu. W szczycie sezonu znalezienie wolnego miejsca może okazać się nie lada wyzwaniem. Podróżując z dzieckiem, wybierzcie obiekt dostosowany do potrzeb małych rowerzystów.  Atrakcje Holiday Park takie, jak podgrzewane baseny, siłownie zewnętrzne, jak i place zabaw z pewnością przypadną do gustu kolarzom w różnym wieku. 

Pamiętajcie, że w sezonie wakacyjnym, na odcinkach usytuowanych blisko morza panuje dość duży ruch. Z trasy rowerowej korzysta bowiem wielu turystów, którzy chcą zwiedzić pobliskie ośrodki wypoczynkowe nad Bałtykiem. Znacznie spokojniejsze są z kolei odcinki przebiegające wzdłuż jezior Gardno i Łebsko, a także przez Rezerwat Przyrody Mierzeja Sarbska.

 

Zobacz także

Domki nad morzem Domki nad morzem Domki nad morzem Domki nad morzem Domki nad morzem Domki nad morzem