Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość weryfikacyjną.
E-Sklep Holiday online Pogoda Live Holiday Park & Resort

Jak dobra regeneracja wpływa na naszą pracę i kreatywność? Pozwól sobie odpocząć!

Wielu z nas wpada w absurdalną spiralę – chcąc być efektywnymi i kreatywnymi, bierzemy na siebie coraz więcej obowiązków. Okazuje się jednak, że kluczem do sukcesu paradoksalnie może być… odpoczynek. Dlaczego jest tak istotny? Jak wypoczywać skutecznie i gdzie najlepiej to zrobić? Zrelaksuj się i zainspiruj, czytając nasz wpis.   

Dlaczego urlop jest tak ważny? Zalety odpoczynku, o których możesz zapominać na co dzień

Kiedy ostatni raz odpoczywałeś, nie robiąc kompletnie nic lub oddając się przyjemnościom bez wyrzutów sumienia i pogoni za kolejnymi rekordami? Jeśli natychmiast przychodzi Ci na myśl odpowiedź “szkoda na to czasu, mam za dużo na głowie”, pora przyjrzeć się stylowi, w jakim funkcjonujesz. Bycie efektywnym, przedsiębiorczym i ambitnym to fantastyczne cechy, ale musisz wiedzieć, że bez właściwego odpoczynku nie na długo starczy Ci nie tylko sił i motywacji, ale też zdrowia, żeby dopinać kolejne projekty i zadania. 

Mówią o tym nie tylko psychologowie, ale też ludzie sukcesu, którzy dopiero w obliczu choroby czy kryzysu uświadomili sobie, że bezustanna gonitwa za wynikami, branie nadgodzin i udowadnianie innym, ile jesteśmy w stanie unieść na swoich barkach, to ślepa uliczka. Dlaczego relaks jest tak istotny, bez względu na to, czy łączysz pracę z opieką nad dziećmi, czy jesteś prezesem dużej korporacji? Oto co warto wiedzieć.

  • Odpoczynek pozwala nam zachować wydajność i produktywność w pracy. Dzięki niemu łatwiej nam o siłę do realizowania kolejnych zadań i podejmowania wymagających wyzwań. 
  • Dzięki wypoczynkowi jesteśmy bardziej kreatywni, energiczni, ale też skoncentrowani. Przemęczony mózg nie działa prawidłowo, a my, będąc zmęczonymi, możemy popełnić wiele błędów (podjąć nieprzemyślaną decyzje pod wpływem stresu czy spowodować wypadek w miejscu pracy bądź na drodze).
  • Regularny relaks sprawia, że łatwiej nam regulować swoje emocje, trzymać w ryzach stres czy nadwrażliwość na bodźce zewnętrze (chociażby w przypadku nieporozumienia z partnerem czy rozmowy z przełożonym).
  • Wypoczynek jest ważny dla zdrowia organizmu – sprzyja regeneracji tkanek i różnego rodzaju procesom naprawczym w ciele. Skorzystają na tym nie tylko mięśnie, ale też mózg.
  • Dzięki odpoczynkowi nabieramy “świeżości”, jesteśmy w stanie spojrzeć na swoje życie inaczej, z dystansu. To sprzyja podejmowaniu życiowych decyzji i lepszemu kontaktowi ze sobą (tak zwanemu wglądowi w siebie).

Jak wypoczywać, żeby… wypocząć? To warto wiedzieć!

Warto wiedzieć, że odpoczynek to pojęcie bardzo szerokie i wymagające indywidualnego podejścia. Definiując relaks, pozostań w zgodzie nie z przekonaniami, które nabyłeś w ciągu życia (wytężona praca świadczy o mojej wartości), ale z potrzebami płynącymi ze stanu umysłu (czuję, że jeśli nie wypocznę, zaraz wybuchnę). Warto mieć na uwadze, że skuteczne wypoczywanie dla każdego będzie czymś innym, ale też – że nie zawsze będzie miało taką samą formę. W zależności od indywidualnej sytuacji, wypoczynek może polegać na popołudniowym wypadzie do parku czy lasu albo na tygodniowych wakacjach w miejscu kompletnie odciętym od cywilizacji. 

Warto też mieć na uwadze to, w jakiej formie wypoczynku odnajdujesz się najlepiej. Jeśli odpoczywasz i resetujesz głowę podczas wysiłku fizycznego, weekend na kocu z książką w ręku może nie być dla Ciebie satysfakcjonujący. Z drugiej strony, czasem warto się przełamać i sprawdzić, jak na Ciebie działa inna forma relaksu. Może się okazać, że np. sport jest dla Ciebie kolejną formą ucieczki przed odpoczynkiem w bardziej statycznej formie. 

Wskazówka! Jeśli czujesz się niespokojny, kiedy wyjeżdżasz na długi urlop lub zwyczajnie nie możesz sobie w danym roku na to pozwolić, staraj się “rozbijać” wypoczynek na regularny relaks. Przeznacz na przykład każdą niedzielę na długi spacer bez telefonu w kieszeni, a raz w miesiącu wyjeżdżaj na dłuższą wycieczkę. 

Gdzie pojechać na urlop? Miejsce ma znaczenie!

To, czy wypoczniesz skutecznie, będzie też zależało od miejsca, jakie wybierzesz. Tu też wszystko zależy od Twoich potrzeb w konkretnym momencie życia. Jeśli na przykład na co dzień pracujesz zdalnie w domku za miastem, weekendowa wizyta w stolicy może być dla Ciebie zastrzykiem energii. Na co dzień otacza Cię gwar? Domki w Kołobrzegu  czy Pobierowie, najlepiej pod koniec sezonu bądź poza nim, będą idealnym wyborem. Chcesz mieć możliwość spędzenia czasu na łonie natury, ale z dostępem do infrastruktury miejskiej? Zarezerwuj apartament nad morzem w Mielnie

Wiele osób popełnia błąd, myśląc, że tylko dalekie, egzotyczne wypady pozwolą im się zrelaksować. Nic bardziej mylnego – odpoczynek na tarasie we własnym domu, wizyta na działce teściów czy spacer po własnym mieście, ale w duchu slow, z dziećmi za rękę – to tak samo trafne metody relaksowania się po pracy czy po wykonaniu domowych obowiązków. 

Na jakie atrakcje postawić i czy odpoczynek zawsze musi oznaczać lenistwo?

Jak już wspomnieliśmy, relaks dla każdego z nas będzie oznaczał trochę co innego. Jedni będą skutecznie wypoczywać w ruchu, inni – leżąc plackiem na plaży. Żadna z metod nie jest gorsza czy lepsza od drugiej, jednak musi być wybrana zgodnie z potrzebami, nie pod wpływem ambicji czy wyrzutów sumienia. W codziennym kieracie często trudno jest myśleć o sobie i swoich potrzebach. Wykorzystaj do tego urlop – przetestuj nowy rodzaj aktywności, przyjrzyj się temu, jak reaguje Twoje ciało, umysł. Ważne, żebyś wiedział, że odpoczynek nie musi być równoznaczny z lenistwem, ale też nie musi polegać na zdobywaniu medali i pucharów.

Znakomitym pomysłem jest zaplanowanie urlopu w taki sposób, by skorzystały na nim wszystkie osoby, które razem z Tobą wyjeżdżają. Dobrym przykładem jest rezerwacja pobytu w jednym z kompleksów Holiday Park & Resort, w którym można spędzić czas w podgrzewanym basenie czy na saunie, podczas gdy dzieci szaleją podczas animacji przeprowadzanych przez zespół doświadczonych animatorów. Takie podejście do planowania wakacji sprawi, że łatwiej Ci będzie o relaks, bo odejdzie zmartwienie związane z tym, jakie atrakcje wymyślić dla partnera czy partnerki albo dla najmłodszych.

Wskazówka! Jeśli na co dzień trudno Ci odpoczywać, a podczas urlopu zazwyczaj nadrabiasz domowe sprawunki (na przykład remontujesz dom czy przyjmujesz inne projekty do realizacji), podczas wypoczynku z prawdziwego zdarzenia możesz się czuć nieco… nieswojo. Daj sobie czas i pozwól sobie na wszystkie emocje, które początkowo mogą się pojawić: niepokój, lęk czy nadmierną ekscytację. 

Jak widzisz, odpoczynek to nie przywilej, na który możesz zasłużyć tylko wówczas, gdy wszystkie Twoje zadania w pracy i domu zostaną zrealizowane. Tak naprawdę to właśnie regularny relaks jest najważniejszym z Twoich obowiązków, a o jego wpływie na organizm mogłeś się przekonać, czytając nasz wpis. Nie ma znaczenia, czy wyjeżdżasz do domku nad morzem w Rowach  na dwa tygodnie, czy może z rodziną do pobliskiego lasu. Ważne, żebyś pozwolił sobie na reset, który na pewno przyniesie Ci lepsze zdrowie i samopoczucie.

Image by drobotdean  on Freepik

Zobacz także

Domki nad morzem Domki nad morzem Domki nad morzem Domki nad morzem Domki nad morzem Domki nad morzem