Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość weryfikacyjną.
E-Sklep Holiday online Pogoda Live Holiday Park & Resort

Co oznaczają kolory flag na nadmorskich plażach?

Kolory flag nad wodą to rodzaj komunikatu, którego nie można zignorować – każdy kolor ma swoje symboliczne znaczenie, a używany jest w celu przekazania ważnych informacji i ostrzeżeń. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem żeglarstwa, planujesz wybrać się z dziećmi na plażę, czy po prostu zawze zastanawiałeś się, co oznaczają flagi na terenie kąpieliska, zajrzyj do naszego poradnika, a dowiesz się wszystkiego.

Dlaczego flagi na plaży są tak ważne?

Flagi nad wodą pełnią kluczową rolę, zapewniajac bezpieczeństwo i informując plażowiczów o aktualnych warunkach. Ich kolor można traktować jako środek komunikacji - informują o zagrożeniach (takich, jak chociażby zły stan wody, mocne fale itd.). Zrozumienie i respektowanie takich niewerbalnych komunikatów jest na plaży bardzo ważne - w końcu to kwestia bezpieczeństwa naszego i innych osób. Sytuacja na morzu może się zmienić z minuty na minutę, warto więc na bieżąco kontrolować, jaka flaga jest aktualnie wywieszona przez ratowników. Planujesz tego lata wraz ze znajomymi wynająć na przykład apartamenty w Rowach czy domek w Kołobrzegu? Wcześniej zapoznajcie się z "językiem" kolorów flag, a zapewnicie sobie bezpieczeństwo. 

Wskazówka:

Jeśli chcesz mieć pewność odnośnie warunków panujących na danym kąpielisku, sprawdź, czy przy wieży ratowniczej nie znajduje się szczegółowy zbiór najnowszych informacji odnoszących się do temperatury powietrza i wody czy prędkości wiatru. Warto też sięgać po przydatne aplikacje na smartfon czy tablet, które pozwalają na określenie m.in. pogody.

Biała flaga - można się kąpać

Biała flaga nad polskim morzem oznacza jedno: na kąpielisku panują takie warunki, które umożliwiają wejście do wody w sposób całkowicie bezpieczny, oczywiście z zachowaniem osobistej ostrożności. Znak ten świadczy także o tym, że na plaży czuwa ratownik, który jest gotowy w każdej chwili ruszyć z pomocą.

Czerwona flaga – niebezpieczne warunki

Czerwona flaga oznacza bezwzględny zakaz kąpieli. Widzisz takie oznaczenie na plaży? Nie próbuj wchodzić do wody. Wywiesza się je wówczas, gdy pojawiają się następujące warunki: 

  • woda ma mniej niż 14 stopni Celsjusza;

  • widoczność jest ograniczona do 50 metrów;

  • prędkość wiatru przekracza 5 stopni w skali Beauforta;

  • występują spienione fale o wysokości ponad 0,7 metra;

  • prąd wody przekracza 1 metr/sekundę;

  • woda jest zanieczyszczona;

  • występują wyładowania atmosferyczne;

  • pojawiają się inne niebezpieczeństwa, jakie jak na przykład meduzy.

Uwaga:

Błędem jest przekonanie, że w przypadku czerwonej flagi, zawieszonej na maszcie na plaży, można się kąpać, ale jedynie na własną odpowiedzialność. Kiedy pojawia się takie oznaczenie, nie można wchodzić do wody. Za takie zachowanie grozi kara do 500 zł.

Błękitna flaga – bezpieczne warunki

W niektórych miejscach spotkać się można z flagą w kolorze błękitnym. Co oznacza? To rodzaj certyfikatu – potwierdzenia czystości wody i plaży, o którym decyduje Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej, której celem jest promowanie ochrony środowiska w miejscowościach nadmorskich. Błękit na fladze pojawia się tam, gdzie warunki są wyjątkowo dobre i gdzie bez przeszkód można oddać się plażowaniu. Co ciekawe, w 2022 roku sporo plaż nad Bałtykiem było oznaczonych w ten sposób. Jeśli chcesz wybrać “błękitną” plażę, tego lata zarezerwuj pobyt w takich miejscach, jak domki w Pobierowie. Tam, zapewne również w tym roku, będziesz mieć idealne warunki do plażowania.

Zielona flaga – odpowiednie warunki do pływania

Żółty kolor flagi na plaży, również występujący za granicą, oznacza jedno: konieczność wzmożonej czujności. Kiedy pojawia się taki znak, pływanie jest co prawda dozwolone (nie grozi mandatem karnym czy naganą), ale niezalecane – przede wszystkim z uwagi na pogarszające się warunki, na przykład mocniejszy prąd wody czy wyższe fale.

Inne flagi – specjalne sytuacje i informacje

Na całym świecie stosowanych jest wiele innych oznaczeń, które wpływają na komfort korzystania z kąpieliska. Możesz na przykład natrafić na flagę z symbolem meduzy, która ostrzega przed niebezpieczeństwem w postaci występujących na kąpielisku parzydełkowców, czy flagę z czarno-białą szachownicą, oznaczającą miejsce dedykowane do uprawiania sportów wodnych.

Podsumowując: kolory flag nad wodą są bardzo istotne dla bezpieczeństwa i komunikacji ratowników z użytkownikami kąpielisk. Poznanie tych symboli może pomóc Ci zrozumieć określone sytuacje, poznać aktualne warunki i podjąć odpowiednie działania, o ile takie są konieczne. Można powiedzieć, że flagi nad wodą stanowią uniwersalny język, umożliwiający komunikację na otwartej przestrzeni, bez konieczności podawania ostrzeżeń np. przez megafon. Pamiętaj: kiedy widzisz ostrzegawczy kolor flagi nad wodą, bądź uważny i odpowiednio zareaguj – w ten sposób zapewnisz bezpieczeństwo nie tylko sobie, ale też innym osobom w Twoim otoczeniu.

 

Zobacz także

Domki nad morzem Domki nad morzem Domki nad morzem Domki nad morzem Domki nad morzem Domki nad morzem