Co jeść nad Bałtykiem? 5 gatunków ryb, które warto spróbować
16 lutego 2024
Podczas pobytu nad Bałtykiem warto skusić się na regionalne przysmaki. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują ryby, stanowiące podstawę kuchni morskiej. Odpowiednio przygotowane są doskonałą skarbnicą kwasów omega-3, witamin A, D i E oraz takich składników mineralnych, jak jod, czy żelazo. Niektóre gatunki bywają jednak zanieczyszczone metalami ciężkimi. Podpowiadamy, jakie ryby bałtyckie warto włączyć do swojego menu, a które lepiej omijać szerokim łukiem.
Ryby bałtyckie – dlaczego warto je jeść?
Zrównoważona dieta to taka, która dostarcza organizmowi wielu witamin i składników mineralnych. Właśnie dlatego dietetycy zalecają, by wzbogacić ją o ryby morskie. Są one źródłem pełnowartościowego białka oraz substancji, które wykazują działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne oraz wspomagające układ krążenia. Ryby bałtyckie bywają jednak zanieczyszczone metalami ciężkimi. Właśnie dlatego, zanim sięgniecie po tradycyjne nadmorskie potrawy, koniecznie upewnijcie się, z jakich składników zostały one przyrządzone.
Kuchnia morska ma wiele do zaoferowania. Spędzając urlop nad Bałtykiem, warto zatem sięgnąć po regionalne specjały. Podpowiadamy, które ryby bałtyckie koniecznie musicie włączyć do swojego jadłospisu.
Łosoś bałtycki
Jadąc nad Bałtyk, warto skusić się na łososia. Gatunek charakteryzuje się delikatnym mięsem o wyrazistym smaku. Odpowiednie przygotowanie ryby sprawia, że mięso niemal rozpływa się w ustach. Łosoś bałtycki stanowi składnik wielu tradycyjnych potraw kuchni morskiej. Doskonale smakuje po usmażeniu czy upieczeniu, jak i na surowo. Gdzie skosztować takich specjałów? Apartamenty Kołobrzeg, usytuowane blisko morza to dobra baza wypadowa do wielu lokali gastronomicznych, w których ofercie znajdziecie np. tatar z łososia
Śledź bałtycki
Kuchnia morska nie mogłaby się obejść bez śledzia bałtyckiego. Spędzając urlop nad morzem, warto zatem skusić się na takie przysmaki, jak matiasy czy ikra śledziowa po kaszubsku. Choć śledzie zaliczane są do ryb tłustych, to jednak mogą po nie sięgnąć także osoby na diecie. 100-gramowa porcja zawiera tylko 162 kcal.
Flądra
Wśród ryb bałtyckich oferowanych przez nadmorskie smażalnie często można znaleźć flądrę. Jej smak zadowoli podniebienia nawet najbardziej wymagających koneserów. Mięso flądry jest bowiem delikatne i soczyste, o charakterystycznym maślanym posmaku. Wybierając rybę, zdecydujcie się raczej na nieco mniejsze i młodsze okazy. Gatunek ma bowiem skłonność do gromadzenia rtęci obecnej w wodach Bałtyku. Gdzie zjeść flądrę? Osoby, które zarezerwują noclegi Niechorze, mogą skosztować specjałów z tej ryby serwowanych przez lokalne bistra i smażalnie
Dorsz
Bałtyk to również naturalne środowisko dorsza, choć trzeba pamiętać, że populacja tego gatunku z roku na rok się zmniejsza. Jeśli zatem fascynuje Was kuchnia morska i jej specjały, warto sięgnąć po tę rybę. Jej wyróżnikiem jest słodkawy smak oraz białe, mało ościste mięso. Dorsz doskonale smakuje po usmażeniu lub upieczeniu na grillu. Warto skosztować go także na surowo, np. w postaci tatara.
Sandacz
Sandacze to ryby bałtyckie uznawane za jedne z najszlachetniejszych. Nic więc dziwnego, że tradycyjna kuchnia morska obfituje w potrawy z ich dodatkiem. Mięso sandacza ma delikatny, maślany smak i jest bardzo zdrowe. Najlepiej smakuje przygotowane w piekarniku lub ugotowane na parze z dodatkiem aromatycznych przypraw.
Gdzie kupować ryby bałtyckie?
Nad Bałtykiem nietrudno znaleźć lokale gastronomiczne czy sklepy oferujące świeże ryby. Restauracje, bistra, czy wędzarnie to jednak niejedyne miejsca, w których można skorzystać z nadmorskich przysmaków. Osoby, których miejscem noclegowym są domki Pobierowo, z łatwością kupią smaczne i świeże ryby bałtyckie sprzedawane prosto z kutra.